1. Ana Sayfa
  2. Çocuk ve Bebek
  3. Anne Ve Çocuk Sağlığı İçin Öneriler
Trendlerdeki Yazı

Anne Ve Çocuk Sağlığı İçin Öneriler

Anne Ve Çocuk Sağlığı İçin Öneriler
1

Anne Ve Çocuk Sağlığı İçin Öneriler

Doğru besinlerle beslenen ve sevgisi hiç bitmemiş, huzurlu güvenli bir ebeveyn ortamı tıbbi  açıdan birçok ilaç ve doktoru geride bırakmaktadır. Böyle büyüyen bebekler ileri süreçte daha pozitif bir yaşam sürerler.

Çocuk için en iyi gıda, tabi ki anne sütüdür. En az 6 ay en fazla 2 yıl çocuğa anne sütü vermek çok önemlidir. Günümüzün intihar şekli, fast food tarzı beslenme yöntemi yaş gözetmeksizin  herkes tarafından tüketilmekte. Ailelerin bu konuda ki hassasiyetleri çocuklarının ve kendilerinin daha iyi yaşam sürmeleri açısından dikkatli olmaları, kaliteli yaşam sürmeleri için önem arz etmektedir. Çocuklar ve anneleri için bol bol sıvı tüketmelerinin yanında hayvansal gıdalara yönelmeleri sağlık açısından daha iyi olacaktır. Doğru beslenmenin tek başına sağlık getirmeyeceği herkes tarafından aşikârdır. Küçük yaşta çocukların anneleri ile birlikte hareket etmeye ve spora yönlenmesi; televizyon, bilgisayar başında zaman geçirmesinden çok daha sağlıklıdır.

Anne ve babaların en değerlileri olarak gördükleri hiç şüphesiz çocuklarıdır. Özellikle 2-3 yaşına kadar ki dönemler de heyecanla takip edilir. Daha sonra çocuğunuz 5 yaşını tamamladığında rutin kontroller yerini hastalıklara bırakır. Bu da ebeveynlerin rutin yaşantılarının bir çoğunu hastanelerde ve yollarda geçirmesine ve çocuğunuz için üzülmenize neden olur. Hem çocuğunuzun sağlığı hem de kendi ruh sağlığınız için böyle kötü durumlara maruz kalmamak adına mutlaka ama mutlaka yapılması gereken sağlık kontrolleri vardır.

Diş Kontrolü

 

 

Bütün çocuklar okul öncesi dönemde mutlaka yılda en az iki defa diş doktoruna götürülmeli, diş çürükleri tedavi edilmeli. Okullar başlamadan önce diş tedavisi yaptırılmalı. Çünkü ağır ve diş sağlığının, kalp ve damar hastalıklarından diyabete kadar pek çok hastalığına neden olduğu bilinmektedir.

Duyma Testi 

Çocuklarda hafif orta derce de işitme zorlukları genellikle fark edilmeyen fakat önemli bir sağlık sorunu. Solunum yolu enfeksiyonlarından yüksek sesle müzik dinleme alışkanlığına değin birçok unsur işitme kaybına neden olabiliyor. Eğer çocuğunuzda işitme azlığı bulunuyorsa dil ve konuşma, konsantrasyon kaybı, zihinsel gelişim ve okul başarısızlığı art arda geliyor. O yüzden en başta işitme kontrolünü muhakkak yapmalısınız.

Alerji

Günümüz de alerji, çocuklarda en fazla görülen hastalıkların başında yerini alıyor. Alerji belirtileri çoğunlukla soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonun ile bizleri baş başa bırakıyor. Bu da tedavi sürecinde bizlere zaman kaybettiriyor. Bu yüzden alerji hekimlerine hemen başvurup doğru tedavi ile bunlardan kurtulmak mümkündür.

Yorum Yap

Yorum Yap