1. Ana Sayfa
 2. Çocuk ve Bebek
 3. Bebek Emzirme ve Bebek Bakımı Hakkında Herşey

Bebek Emzirme ve Bebek Bakımı Hakkında Herşey

Bebek Emzirme ve Bebek Bakımı Hakkında Herşey

EMZİRME

 

Bir annenin bebeğine vereceği en güzel armağan anne sütüdür ve bebek ile anne arasındaki bağ emzirme ile başlar. Bu nedenle çoğu anne emzirmeyle ilgili kaygılıdır. Süt gelip gelmediği, bebeği tutuş pozisyonunun doğruluğu ve bebeğin doyup doymadığı hakkındaki kaygıları son derece normal kaygılardır. Çünkü bebek için en güvenli yer anne kucağı, en değerli besin ise anne sütüdür. Emzirme, başarı ile gerçekleşen doğumun tamamlayıcısıdır. Dolayısıyla bebeği doğru pozisyonda tutarak yeterli oranda emzirmek önem taşır.

 

Bebeğin Aç Olduğunu Gösteren Durumlar

 

Bebek ağlamaya başlamadan önce uyanık olduğu esnada emmek istediğini belirten işaretler gösterir. Bebek acıktığında ağzını açık tutar, ağzıyla sesler çıkarır, el ve ayaklarını hareket ettirir, ellerini ağzına götürür. Bebeğinizi 24 saatte 6-12 defa emzirmelisiniz.

 

Bebeğin Emmeyi Reddetmesi

 

Bebeğiniz emmeyi reddediyor ise bu davranışın altında farklı nedenler olabilir. Bunlar diş çıkmak üzereyken oluşan ağrı, yara veya mantar hastalığı; kulak iltihabı, aşırı emzik veya biberon kullanımı, burun tıkanıklığı veya nezledir. Bu durum birkaç gün sürse de genellikle tekrar emmeye başlatmak mümkün olduğundan endişelenmenize gerek yoktur.

 

Anne Sütünün Renk Değişimi

 

Anne sütünün renginin değişmesi normal olup endişelenmeyi gerektiren bir durum değildir. Doğum sonrası ilk süt (kolostrum) farklı renklerden oluşabilir. Olgunlaşan süt beyazımsı ve mavi bir renk alabilir.

 

Bebeğin Yeterli Oranda Emdiğinin Göstergesi

 

Bebek 24 saate en az 5 defa altını ıslatıyor, günde en az 1 defa yoğun yumuşak ve sarı renkte dışkılıyorsa yeterince emmiştir. Dışkılamanın 1 aylıktan sonra 2 veya 3 olmaması normal olabilir.

 

Emzirme Pozisyonları

 

Her emzirme pozisyonu anneye veya bebeğe uygun olmayabilir. Bunun için farklı pozisyonlar denemek göğsün tamamen boşalmasını, bebeğin daha rahat ve yeterli oranda emebilmesini sağlar.

 

 

 1. Çapraz Beşik Pozisyonu: İlk emzirmeye başladığınızda en uygun pozisyon budur. Rahat bir sandalyede dik oturun. Bebeğinizi, karnı sizin karnınıza değecek biçimde vücudunuzun ön kısmına alıp emzireceğiniz memenin tersi kolunuza alarak kavrayın. Sol memenizden emzirecekseniz sağ kolunuzu, sağ memenizden emzirecekseniz sol kolunuzu kullanın. Bir eliniz ile bebeğinizin başını destekleyin ve diğer elinizle de göğsünüzü altından U şeklinde tutun. Eğilmeden bebeğinizin ağzını göğsünüze getirin.

 

 1. Beşik Pozisyonu: Bu pozisyonun çapraz beşik pozisyonundan farkı bebeğinizi tuttuğunuz kolla aynı taraftaki göğüsten emzirmenizdir. Rahat bir sandalyede dik oturun. Bebeğinizi başı göğsünüze bakacak biçimde dirsek çukurunuza yatırın. Başı vücudun geri kalanıyla aynı hizada olmalıdır.

 

 1. Koltuk Altı Pozisyonu: Sezaryen ile doğum yaptıysanız, bebeğiniz prematüre ise ya da göğüsleriniz büyük ise, bebeğinizin ağırlığı karın bölgenizde olmayacağından koltuk altı pozisyonu daha uygundur. Kolunuzu büküp bebeğinizi bel hizanızda tutun ve başını avcunuzla destekleyip yüzünü göğsünüze doğru çevirin. Bebeğinizin sırtını kolunuzun ön kısmıyla tutun. Göğsünüzü boştaki elinizle c-şeklinde destekleyin.

 

 1. Yan Yatış Pozisyonu: Kendinizi yorgun hissediyorsanız ya da uykuluysanız, uyanık kaldığınızdan emin olmak koşuluyla emzirmek için uzanabilirsiniz. Doğum sezaryen ile gerçekleştiyse bebeğinizi yan yatıp emzirebilirsiniz. Bebeğinizi göğsünüze çevirin ve bir elinizle onu destekleyin. Boştaki elinizle göğsünüzün ucunu bebeğinizin dudaklarına dokundurun. Memeyi tam olarak kavradığında elinizi kendi başınızı desteklemek için kullanabilirsiniz.

 

 1. İkizleri Besleme Pozisyonu: İkizleriniz varsa ve aynı anda emzirmek isterseniz, koltuk altı pozisyonunu kullanabilirsiniz.

 

Öneriler

 • Vücut hijyeni her zaman önemlidir. Emzirirken çok daha önemlidir. Bunun için göğsünüzü alkollü maddeler ya da sabun kullanmadan suyla temizleyin.
 •  Emzirmeye başlayınca karnınızda sancı hissedebilirsiniz. Emzirirken rahim küçüldüğü için bu sancı normaldir.
 • Doğumu takip eden ikinci ve üçüncü günde göğsünüzde gerginlik, doluluk veya ağrı hissedebilirsiniz. Bunun nedeni çok süte sahip olmanızdır.
 •  Bebeğe ihtiyacı kadar anne sütü verilmelidir. Bebeğinizin hareketlerini takip edin ve ona güvenin.
 •  Emzirirken parmaklarınızın bebeğin ağzına gelmemesi için uç ve areola (meme başı bölgesindeki pigmentli alan) kısmından parmaklarınızı uzak tutun.
 •  Süt üretiminin artması için ve mastitten (süt kanallarının tıkandığı ve genellikle enfeksiyonun eşlik ettiği meme inflamasyonu) korunmak için, bebeğiniz bir göğsünüzü emdikten sonra diğerine geçin.
 •  Emzirmeye 2 yaşına kadar devam edilebilir. Sürenin uzunluğu arttıkça yararları o derece artar.

Süt Sağma Metotları

 

Anne sütü elle ve anne sütü pompası ile sağılabilir. Bu yöntemlerin ilk kuralı elbette sütü çekmeden önce ellerin sabun ile güzelce yıkanıp bol su ile durulanmasıdır.

 

 

 1. Elle Sağma: Bebeğin emme şekline en yakın olan teknik elle sağmaktır. Bu teknikte süt daha kolay sağılır. Meme altına sterilize edilmiş bir kap (biberon, fincan veya bardak) yerleştirin ve baş parmağınız ile işaret parmağınızı kullanarak meme ucu ve etrafındaki koyu bölüme masaj yapın. Böylece süt çıkacaktır.

 

 1. Anne Sütü Pompası: Mekanik ve elektrikli olmak üzere iki çeşit anne sütü pompası bulunmaktadır. Pompa, meme üstüne yerleştirilen vantuz yardımıyla çalışır. Mekanik pompa el yardımıyla çalıştığından her zaman kullanıma elverişli olmayabilir. Elektrikli pompa pil veya elektrikli motor ile çalışır. Anne sütü pompasını eczaneler ve medikal ürünler satan dükkânlardan satın alabilirsiniz.

 

Sağma Malzemelerinin Sterilizasyonu

 

Bebeğin bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediğinden mikroplara karşı hassastır. Bu nedenle her kullanımda malzemeler yıkanıp sterilize edilmelidir. Süt sağmada kullandığınız tüm ürünleri biberon fırçası yardımıyla su ve bulaşık sabunu kullanarak yıkayıp iyice durulayın. Ardından soğuk veya sıcak sterilizasyon işlemine geçebilirsiniz. Malzemeleri 20 dakika kaynatın. Soğuk sterilizasyon için eczanede satılan tabletlerden kullanabilirsiniz. Tableti 5 litre soğuk suyun içerisine atıp erittikten sonra tüm malzemeyi içine yerleştirip 15 dakika bekletin ve sonrasında durulama işlemi yapmayın. Temiz bir mutfak bezinin üzerine alıp suyunu süzdürdükten sonra kapalı bir şekilde temiz bir alana yerleştirin.

 

Anne Sütünün Saklanması ve Bebeğe Verilmesi

 

Anne sütünü, steril bir kapta veya bu amaçla kullanılan poşette saklayabilirsiniz. Saklama ürünlerini çocuk bakım mağazalarında veya eczanelerde bulabilirsiniz. Sütü oda sıcaklığında saklayacaksanız 22 derecede en fazla 4 saat; dondurucuda -18 derecede en fazla 6 ay ve buzdolabında 4 derecede en fazla 72 saat saklayabilirsiniz. Sütü saklamak üzere bırakmadan önce sağdığınız tarihi mutlaka üzerine yazın. Mnceden sağılmış olan anne sütünü bebeğe verirken azami 37° C de ısıtmalısınız. Anne sütünü mikrodalga fırında kesinlikle ısıtmayın. Mikrodalga anne sütündeki canlı hücrelerin yok olmasına neden olacaktır. Sütü tasla, kaşıkla veya biberonla verebilirsiniz. Her üründe olduğu gibi anne sütü de dondurucudan çıkarıldıktan sonra tekrar dondurucuya konulmamalıdır.

 

Emzirmeyi Bırakmak

 

Anne için de bebek için de sütten kesmenin yavaş yapılması uygundur. Emzirme öğünü yerine bebek maması verebilirsiniz. Aşama aşama mama verdiğiniz öğünleri çoğaltabilirsiniz. Bu aşamalar bir veya birkaç gün sürebilir.

 

Süt Artıran Kurabiye

 

Bir karıştırma kabında 1 su bardağı sıvıyağ, 1 su bardağı tahin, 1 çay bardağı çekilmiş ceviz, 1 su bardağı pudra şekeri, 1 paket vanilya ve kabartma tozunu karıştırıp yoğurun. Azar azar 3-4 su bardağı un ilave edip karıştırmaya devam edin. Sert kıvamlı olan hamurunuzdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp hamurunuzu şekillendirin. Yağlı kâğıt serilmiş tepsine dizin ve 180 derece fırında 20 dakika pişirin.

 

Yorum Yap

Yorum Yap