1. Ana Sayfa
  2. Kadın Sağlığı
  3. Sağlığa Dikkat Etmezsek Ne Olur

Sağlığa Dikkat Etmezsek Ne Olur

Sağlığa Dikkat Etmezsek Ne Olur
1
Sağlığımız bizim için hayatımız boyunca en değerli varlığımızdır. Her şeyden önce gelir. Vücudumuzda sağlığımızı tehdit edecek her türlü şey bizi rahatsız hissettirecektir. Çoğu zaman kendimizi kötü hissetmemize günlük aktivitelerimizi yapamaz hale getirecektir. Sağlık konusunda hiçbirimizin unutmaması gereken şey, ne kadar sağlıklı olursak o kadar iyi bir yaşam süreriz.

Sağlığımızı Korumak için Yapılması Gerekenler

Sağlığımızı korumak için ufak bir kaç adımla başlayabiliriz. Öncelikle beslenme düzenimize dikkat etmeliyiz. Kahvaltı sağlıklı beslenmenin en temel öğünlerindendir. Mutlaka kahvaltı öğününü gerçekleştirmeliyiz. Ayrıca kahvaltıda ağır yiyecekler tüketmek yerine yeşillik ve temel gıdalar yanında yeşil çay ile kahvaltımızı tamamlamalıyız. Tütün ve tütün mamullerinden uzak durmalıyız ve tüketmemeliyiz. Bu tarz ürünlerin tüketilmesi hem cilt problemlerini fazlalaştırmakta hem de kronik hastalıklara yol açmaktadır.

Alkollü içeceklerde aynı şekilde kronik hastalıklara yol açmakta ve yaşam tarzımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Uyuşturucu maddelerin özellikle bağımlılık yapıcı etkisi nedeniyle vücutta oluşturacağı zararlar önlenmelidir. Aynı zamanda günlük tuz tüketim sınırı olan 6 (altı) Gramın üzerindeki tüketim oranlarımızı sınırlamalıyız. Bu konuda yazılan akademik çalışmalar neticesinde aşırı tuz tüketiminin vücutta tansiyon sıkıntısına yol açacağı açıkça belirtilmiştir. Hareketsiz yaşam da sağlıksız bir vücudun habercisidir. Günlük ufak tefek aktiviteler ile bu konuda ilerleme kaydedebiliriz. Günlük yarımşar saatlik hafif tempolu yürüyüşler, ev içi aktiviteler vb. hareketler bizi hareketsiz yaşamdan uzaklaştıracaktır.

Sağlığımızı Arttırmak İçin Ne Yapmalıyız?

Sağlığımıza dikkat etmediğimiz zaman kanserden, koroner kalp hastalıklarına, yüksek tansiyondan, eklem hastalıklarına kadar olan hastalıkların habercisidir. Günümüzde bu hastalıklardan en fazla olanı kanser hastalıklarıdır. Sağlıksız beslenme, tütün tüketimi ve Alkol tüketimi bu hastalıkların oluşmasında başı çekmektedir. Bu nedenle sağlığımıza dikkat etmediğimizde kronik hastalıklar baş gösterir. Bu hastalıklar bizi günlük yaşam tarzımızı etkiler ve bizim kendimize karşı olan öz güvenimizi eksik hissetmemizi sağlar. Bu nedenle sağlığımıza dikkat etmeli, sağlıksız yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıyız.

Bütün bu yukarıda sayılan sağlıksız yaşam ölçütlerinden uzak durduğumuzda kendimizi daha iyi hissederiz. Böylelikle tam bir iyilik hali olan sağlığa kavuşmuş oluruz. Bununla birlikte yapmadığımız şeyler ise bizi sağlıksız ve hasta hissettirecektir. Bunun olmaması adına her zaman için dikkatli davranmalı ve gereken özeni vermeliyiz. Biz kendi sağlığımıza dikkat ettiğimiz sürece başka insanlara da yardım edebilir hale geliriz. Ne bir arkadaşımız ne de bir başkası bizi bizden daha iyi tanıyamaz. Bu nedenle önce kendi vücudumuzu tanımalı ve ona göre vücudumuzun isteklerini karşılamalıyız.

Yorum Yap

Yorum Yap