1. Ana Sayfa
  2. Kadın Sağlığı
  3. Zerdeçalın Kanser Tedavisine Faydaları,Zerdeçalın Sağlığa Faydaları

Zerdeçalın Kanser Tedavisine Faydaları,Zerdeçalın Sağlığa Faydaları

Zerdeçalın Kanser Tedavisine Faydaları,Zerdeçalın Sağlığa Faydaları

Zerdeçalın Faydaları

Anavatanı Doğu Hindistan olan zerdeçal yemeklerde baharat olarak kullanılan ve faydası saymakla bitmeyen bir bitkidir. Sarı renkli ve yaprakları sivri şekilde uzanan zerdeçalın asıl ismi ise Hindistan Safranı olarak bilinmektedir. Bitkinin toz haline getirilmesi ile zerdeçal elde edilmekte ve yemeklerde baharat olarak kullanılmaktadır.

Zerdeçalın Sağlığa Faydaları

Zerdeçal içerisinde B6,demir, potasyum, C vitamini ve değerli birçok minareli içermektedir. İçerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller ile tam bir şifa kaynağı olan zerdeçal çok eski yıllardan bugüne birçok hastalığın önlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Özellikle kanser hastaları için kullanılan ve içerisinde yer alan kurkumin sayesinde kanser riski için adete kalkan görevi görmektedir. Bunların yanı sıra yaş ilerledikçe yakalanma riski artan bunama,alzheimera rahatsızlıkları için de kalkan görevi görmektedir.

Zerdeçalın tüm bu faydaları dışında çok bilinmeyen ve bir o kadar etkili yararı ise cilt üzerinde ki inanılmaz etkisidir. Anti bakteriyel yapısı sayesinde cilt lekeleri ve yaraları için tedavi görevi görmektedir. Zerdeçalın insan sağlığına etkili diğer faydaları şu şekildedir;

* Diyabeti dengeler,

* Romatizma ağrılarına iyi gelir,

* Kolesterol seviyesini dengeler,

* Kilo vermeye yardımcı olur,

* Karaciğer rahatsızlıklarını iyi gelir,

* Bağışıklık sistemini güçlendirir,

* Cilt yaralarına tedavi de yardımcıdır,

* Kansere yakalanma da kalkan görevi görmektedir,

* Sindirime yardımcı olur.

Zerdeçalın Kanser Tedavisine Faydaları

Halk arasında amansız ve kötü hastalık olarak bilinen kanser hastalığının tedavisinde doğal yöntem denildiğinde akla zerdeçal gelmektedir. Zerdeçalın kansere yakalanma riskini azaltmada ki etkisi küçümsenmemelidir. Kanserle mücadele doğal bir şifa kaynağı olan zerdeçal hücre yenilenmesini destekler ve prostat, kolon ve meme kanseri sık sık rastlanan kanser türleri ile mücadele etmeye yardımcı olur.

Zerdeçal Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Zerdeçal vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gereken maddeleri içerisinde barındırır. Bu madde ile bakterilere karşı savaş açan zerdeçal özellikle kış aylarında hastalıkları karşı direnci düşük olan vücuda güç sağlayarak hastalıklara karşı insan vücudunu önemli ölçüde korur. Ilık bir süt içerisine bir çay kaşığı toz zerdeçal koyarak tüketmek zerdeçalın bu özelliğinden yararlanmaya yeterli olacaktır

Yorum Yap

Yorum Yap